بتن مصرفی

ساخت فوندانسیون

بتن مصرفی در اسکلت بتنی

بتن مصرفی در کل ساختمان (فونداسیون + سقف + دیوار + تیر و ستون )

به طور کلی حجم بتن مصرفی در سازه بتنی را می‌توان چیزی حدود ۰.۴ مترمکعب به ازای هر مترمربع زیربنا در نظر گرفت. مثلا برای یک ساختمان با ۱۰۰۰ مترمربع زیربنا چیزی حدود ۴۰۰ مترمکعب بتن مصرف می‌شود.

 

مقدار بتن مصرفی در فونداسیون

اگر نقشه های اجرایی مقابل شماست کافی است طول و عرض و ضخامت نوارهای فونداسیون را در یکدیگر ضرب کرده و با هم جمع کنید تا مقدار دقیق بتن مصرفی به دست آید.

ولی اگر تخمین تقریبی می‌خواهید برای یک ساختمان متداول تقریبا ۵۰٪ سطح فونداسیون را باید بتن ریزی کنیم. یعنی یک فونداسیون ۲۰۰ متر مربعی تقریبا ۱۰۰ مترمربع از آن با بتن پوشیده خواهد شد. اما برای به دست آوردن حجم بتن مصرفی باید ضخامت بتن ریزی فونداسیون را نیز داشته باشیم.

بتن مصرفی

ضخامت بتن فونداسیون

حتما میدانید که هرچه تعداد سقف ها بیشتر باشد فونداسیون حجیم تری مورد نیاز است. برای تقریب زدن ضخامت بتن فونداسیون تعداد طبقات روی فونداسیون را در ۱۰ ضرب کرده سپس با ۴۰ جمع کنید. البته این عدد کاملا تقریبی است و صرفا برای برآورد اولیه هزینه ساخت ساختمان کاربرد دارد. مثلا (ساختمان ۳ طبقه : ضخامت بتن ۷۰ سانت ) (ساختمان ۵ طبقه : ضخامت بتن ۹۰ سانت)

بتن مصرفی

بتن مصرفی در سقف تیرچه بلوک

حجم بتن مصرفی در سقف تیرچه بلوک با احتساب ۵ سانت بتن رویه و بتن تیرها تقریبا حدود ۰.۱۸ مترمکعب در هر مترمربع زیربنا است. یعنی برای یک سقف با مساحت ۱۰۰ مترمربع حدودا ۱۸ مترمکعب بتن در سقف تیرچه بلوک استفاده می شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است