آیا در پروژه بازسازی به سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز دارید؟

آیا در پروژه بازسازی به سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز دارید؟

آیا در پروژه بازسازی به سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز دارید؟

در دورانی هستیم که برای بسیاری از نیازهای خود به تعداد زیاد تجهیزات الکتریکی نیاز داریم. حضور برق در محیط خانه یک الزام همیشگی است. اما قطعا باید این حضور در شرایطی استاندارد و ایده‌آل باشد.

غالباً سیم‌کشی ساختمان‌های قدیمی با معیارها و نیازهای عصر حاضر هماهنگ نیستند. به ‌این ‌ترتیب اگر در یک پروژه بازسازی فضاهای ساختمانی باشید، شاید نیاز به تغییر الگو برق ساختمان با یک سیم‌کشی مجدد داشته باشید.

اگر به سیم‌کشی مجدد ساختمان فکر می‌کنید، بهتر است در این مقاله همراه ما باشید تا به نکاتی کلیدی از این ماجرا اشاره کنیم.

اصولاً صحبت از سیم‌کشی مجدد یک عملیات تمام ‌عیار در حاشیه بازسازی فضاهای ساختمانی است. اما تصمیم‌گیری در مورد اینکه بنای قدیمی شما به سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز دارد، بر عهده شما می‌باشد.

قطعا وضعیت سیم‌کشی در ساختمان‌های قدیمی آن هم با طول عمر بیشتر از 25 سال نیاز به بازدید و تصمیم‌ گیری‌های اساسی دارد.

روش سیم‌کشی ساختمان در ایام گذشته با توجه به نیاز محدود انسان‌های آن دوران به تجهیزات برق بوده ‌است. در عین‌حال پس‌از گذشت سالیان طولانی قطعا سیم‌کشی ساختمان دچار فرسایش شده و احتمالاً بخش‌هایی از بنا در شرایط مناسب تامین برق نباشد.

با یک تعمیرات ساده نمی‌توانیم کل ماجرای فرسوده از یک سیم‌کشی قدیمی را جمع ‌و جور کنیم. برای رسیدن به ایده‌های نوین از روش تامین برق در فضای ساختمانی تا اطمینان از سلامت کل برق خانه لازم است به اجرای سیم‌کشی مجدد ساختمان فکر کنیم.

البته در این فکر کردن قطعا جوانب کلی کار اعم از مقدار هزینه، حجم کار، مدت‌ زمان اجرای سیم‌کشی مجدد ساختمان و… را در نظر می‌گیریم.

فراموش نکنید که سیم‌کشی مجدد ساختمان لزوماً یک کار ساده و سرراست نیست. در اجرای آن نیاز به خراب کردن بخشی از دیوارهای ‌خانه داریم. قطعا محیط خانه برای مدتی شرایطی کاملاً نامرتب دارد که با خراب کردن بخش‌هایی از فضای ساختمان همراه است.

بهتر است با درک این نیازها و انتظار همه اتفاقات وارد پروسه‌ی سیم‌کشی مجدد ساختمان بشوید.

در نظر داشته باشید که در اجرای سیم‌کشی مجدد ساختمان موضوع صرفه‌جویی در هزینه‌ها مطرح نیست. به هر حال کل سیستم برق ساختمان باید در یک فرآیند نوسازی کامل قرار بگیرد و این ماجرا هزینه ‌بردار است.

در بدترین حالت، ممکن است با انواع حوادث مانند خطر آتش‌سوزی و حتی برق‌گرفتگی مواجه باشید. یک سیم‌کشی بد و غیرحرفه‌ای می‌تواند سلامت کل بنای کلاسیک شما را به خطر بیاندازد.

بنابراین اگر سیم‌کشی مجدد ساختمان‌های کلاسیک را اجتناب‌ ناپذیر می‌دانید، باید این بخش از پروژه بازسازی خانه را با رعایت کلیه نکات حرفه‌ای و ایمنی انجام بدهید. در این مقاله به نکاتی کلیدی برای راهنمای شما در سیم‌کشی مجدد ساختمان اشاره می‌کنیم.

چه زمانی به سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز داریم؟

نیازی نیست تا همه ساختمان‌های قدیمی را مجدداً سیم‌کشی کنید. گاهی همان سیم‌کشی قدیمی با معیارهایی مناسب طراحی شده ‌است و یا در سلامت کامل به سر می‌برد.

لزوماً قرار نیست تا با پای نهادن در هر خانه قدیمی کل سیم‌کشی ساختمان را زیر سوال ببریم. اما چه بناهایی تحت چه شرایطی به سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز دارند؟ دلایل مختلفی برای سیم‌کشی مجدد ساختمان مطرح است. از جمله:

 • اگر ساختمان شما بنای قدیمی با طول عمر حداقل 25 الی 30 سال باشد و در تمام این سال‌ها در این ساختمان سیم‌کشی مجدد انجام ‌نشده باشد، احتمالاً با استانداردهای قدیمی مواجه هستید. سیم‌کشی این ساختمان‌های قدیمی باید ارتقا پیدا کند. ممکن است با وجود پروژه نوسازی خانه نتوانید استانداردهای مدرن را در خانه‌های کلاسیک اجرا کنید. در نهایت ممکن است سیم‌کشی مجدد ساختمان کلاسیک شما با معیارهای مدرن شما در تقابل باشد.
 • اگر در حال بازسازی خانه هستید و لزوماً باید برخی از مقررات جدید ساختمانی را رعایت کنید، احتمالاً مجبور باشید تا بخشی از سیم‌کشی ساختمان را تغییر بدهید. مثلاً در بازسازی خانه طبق الگوهای استاندارد سازی شده‌ی امروزی باید پریزها و جعبه فیوز را دوباره سیم‌کشی کنید.
 • اگر در حال گسترش فضاهای خانگی هستید و یا به تغییر کاربری فضاهای ساختمان فکر می‌کنید، قطعا باید روش سیم‌کشی ساختمان را تغییر بدهید.
 • لزوماً در تمام پروژه‌های بازسازی خانه نیاز به سیم‌کشی مجدد ساختمان نداریم. مگر آن که ارتقاء ساختمان برای تامین الزامات در استانداردهای بهره‌وری انرژی مورد توجه باشد. گاهی برای کنترل انرژی در محیط ساختمان و همچنین مدیریت سیستم‌های گرمایشی باید بخشی از سیم‌کشی بنا را تغییر بدهید.

آیا در پروژه بازسازی به سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز دارید؟

چگونه متوجه سیم‌کشی مجدد ساختمان بشویم؟

گاهی با یک ساختمان کلاسیک که هیچ دورنمایی از سوابق آن نداریم مواجه هستیم. مثلاً ممکن است صاحب یک ساختمان قدیمی باشید اما هیچ اطلاعی از شرایط سیم‌کشی موجود در ساختمان نداشته باشید. ممکن است ساختمان برای حداقل یک‌بار سیم‌کشی مجدد شده باشد. در این حالت قطعا نیازی نیست تا برای باری دیگر دست بکار شوید.

برای پی بردن به سیم‌کشی مجدد ساختمان باید برخی ملزومات که قابل ‌مشاهده هستند را بررسی کنید. می‌توانید کنتور برق و یا جعبه فیوزها و حتی کلید و پریزهای ساختمان را بررسی کنید. اگر ساختمان دارای جعبه فیوز و یا کلید و پریزهای قدیمی است احتمالاً هرگز مورد سیم‌کشی مجدد قرار نگرفته ‌است و قطعا باید مورد بازبینی و حتی بازسازی قرار بگیرد.

بهتر است در هنگام خرید خانه و یا آغاز به کار بازسازی خانه متوجه این بخش‌های ساختمان باشید. گاهی بررسی وضعیت سلامت انواع سیم‌کشی ساختمان بر هزینه بازسازی و حتی خرید خانه تاثیر می‌گذارد.

اگر در خانه‌ای قدیمی هستید که در آنجا از انواع سوکت‌ها، پریزها و کلیدها کار شده ‌است، مطمئن باشید که سیم‌کشی ساختمان وضعیت مناسبی ندارد و احتمالاً نیاز به یک بازسازی تمام‌ عیار خواهد داشت.

دقت کنید که هر پریز و یا کلید متفاوت یک داستان طولانی از خرابی گسترده سیم‌کشی ساختمان در ایام گذشته ‌است و حالا کل داستان را به ‌سادگی برای شما تشریح می‌کند.

اما وجود سیم بر روی دیوارها از مهم‌ترین دلایل برای پی بردن به وضعیت خراب سیم‌کشی ساختمان است. دقت کنید که در تمام استانداردهای کلاسیک و مدرن سیم‌کشی ساختمان توکار است و وقتی در بخشی از بنای ساختمان‌های قدیمی سیم‌کشی روکار استفاده شده ‌است احتمالاً با یک خرابی گسترده در سیم‌کشی اصلی بنا مواجه هستید.

یکی دیگر از راه‌های پی بردن به شرایط سیم‌کشی ساختمان بررسی وضعیت سیم‌ها در جعبه فیوز است. اگر سیم‌ها با رنگ‌بندی‌های قدیمی در جعبه فیوز وجود دارد، مطمئن باشید که کل سیم‌کشی ساختمان طبق استانداردهای قدیمی است و هیچ دوره‌ی بازسازی در کل بنا صورت نگرفته ‌است.

برای ساختمان‌هایی که سیم کشی مجدد ندارند، چه کار کنیم؟

برای ساختمانی که سیم‌کشی مجدد دارد، لزوماً نیازی نیست تا کل برق ساختمان را نوسازی کنیم. اما اگر ساختمان کاملاً کلاسیک است و در تمام عمر طولانی آن هیچ بازنگری و یا تعمیرات اساسی در برق ساختمان صورت نگرفته باشد، حتما باید سیم‌کشی مجدد ساختمان را انجام بدهیم. خصوصا برای ساختمان‌های خیلی قدیمی که در آنها از کابل‌ها با طرح ساخت استانداردهای قدیمی استفاده شده ‌است.

ساختمان‌های قدیمی قطعا از کابل برق‌های قدیمی دارند. کابل‌هایی که عایق لاستیکی قدیمی و یا عایق پارچه‌ای و حتی مدل‌های خیلی کلاسیک با عایق سرب هستند دیگر مناسب فضای خانه‌های مدرن نمی باشند.

این کابل‌ها باید به ‌طور کامل تعویض شوند. قطعا در طول این سال‌های طولانی عایق کابل‌های قدیمی فرسوده و پوسیده شده ‌است. در این ‌صورت همواره خطر اتصال کوتاه، برق‌ گرفتگی و حتی آتش‌سوزی در محیط ساختمان وجود دارد.

در سیم‌کشی‌های قدیمی چندان نگرش فنی قدرتمندی برای اجرای ارت یا همان سیم زمین ملاحظه نشده ‌است. اصولاً کابل ارت یک الزام جدی نبوده و کمتر برقکاری نصب آن را جدی گرفته ‌است. لذا در کلیه ساختمان‌های قدیمی از سیم ارت نداریم.

این درحالی است که طبق استانداردهای امروزی نصب سیم ارت از الزامات برق ساختمان است. قطعا رسیدن به این الزام یکی از چالش‌ها برای سیم‌کشی مجدد ساختمان می باشد.

اما قیمت سیم‌کشی ساختمان هزینه بالایی است و گاهاً برای رسیدن به یک سیم ارت کمتر کسی این هزینه‌ها را توجیه می‌کند. البته راهکارهایی وجود دارد تا بتوانید با صرف هزینه‌ای کمتر سیستم اتصال زمین ساختمان را ارتقا بخشید.

روش اتصال متقاطع یکی از همین ایده‌ها می‌باشد که برای بازسازی خانه به سیم‌کشی محدود در فضاهای ساختمانی مطرح می‌شود.

بهتر است قبل ‌از هر اقدامی برای بازسازی خانه و تغییرات در برق ساختمان از یک برقکار ماهر مشاوره دریافت کنید. از برقکار واجد شرایط بخواهید تا کلیات سیم‌کشی ساختمان را بررسی کند و مسیر انجام کارها برای سیم‌کشی مجدد ساختمان را مطرح نماید.

قطعا با توجه به نظرات افراد آگاه بهتر می‌توانید دورنمایی از کلیه کارهای برای بازسازی برق ساختمان داشته باشید.

در سیم‌کشی مجدد چه مقدار از ساختمان خراب می‌شود؟

سیم‌کشی مجدد ساختمان یک عملیات تمام ‌عیار است که در آن بخش قابل ‌توجهی از دیوارها، کف، سقف و دیگر فضاهای ساختمانی باید خراب شوند. سیم‌کشی مجدد ساختمان در دو مرحله انجام می‌شود:

 • اول مرحله تعمیر و بازسازی است که در آن باید کلیه کابل‌ها و دیگر ملزومات قدیمی ساختمان را با کابل‌های جدید تعویض کنید.
 • دوم مرحله‌ی اتصال بخش‌های سیم‌کشی شده با یکدیگر است.

وقتی به اتصال پشت سوکت ها و پریزهای ساختمان نگاه کنید با انبوه سیم‌های برق مواجه هستید که در همه‌ جای ساختمان از کف، دیوارها و حتی سقف کشیده می‌شوند. بنابراین برای انجام سیم‌کشی مجدد ساختمان باید کل مبلمان و اثاث خانه را خارج کنید. به نوعی با یک تعمیرات اساسی و زیربنایی مواجه هستیم.

در بازسازی خانه برای سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز به تعویض تمام تابلو برق‌ها داریم. اما به هیچ حالت از سلامت مسیر کابل‌ها در خانه‌های قدیمی مطمئن نیستیم. به نوعی باید این مسیرهای پنهان ‌شده در پس دیوارها را از نو دایر کنیم.

در عین ‌حال قطعا محل قرارگیری پریزها و کلیدها طبق روش‌های قدیمی با استانداردهای جدید متفاوت است. به ‌این ‌ترتیب کندن دیوار و لوله‌گذاری جدید اجتناب ‌ناپذیر است.

قبل ‌از آغاز به کار برای سیم‌کشی مجدد ساختمان باید برنامه‌ریزی داشته باشید. لازم است تا یک نقشه کامل از سیم‌کشی جدید تهیه کنید و این نقش را با سیم‌کشی قدیمی ساختمان تطبیق بدهید.

برای بازسازی سیم‌کشی در هر فضای ساختمانی برنامه‌ریزی کنید. باید بدانید که در هر اتاق خانه قرار است چه اتفاقی بیفتد و درکل چه تغییراتی صورت می‌گیرد؟ لازم است موقعیت نصب چراغ‌ها، پریزها، کلیدها و… را از قبل معین کرده باشید. هرگونه بی‌برنامه بودن باعث ایجاد خرابی‌های بیشتر و قطعا هزینه‌های بالاتری است.

یکی از بهترین ایده‌ها برای مقدمات سیم‌کشی مجدد ساختمان استفاده از نقشه‌های ساختمانی است. یک طرح دقیق از نقشه ساختمانی تهیه کنید و موقعیت قرارگیری مبلمان خانه اعم از تخت‌ها، مبل‌ها و دیگر وسایل را در نقشه سیم‌کشی ساختمان اعمال کنید.

حالا خیلی ساده و کاملاً دقیق می‌توانید الزامات مورد نیاز در سیم‌کشی ساختمان را پیش‌بینی کنید. در این شرایط بررسی موقعیت روشنایی‌ها، پریزها و کلیدها در فضای ساختمانی ساده است.

در ادامه می‌توانید به مباحث تکمیلی مانند نورپردازی زیر کابینت، کنار تخت و یا هر فضای دیگر خانگی بپردازید. از طرفی بر روی همین نقشه می‌توانید در مورد نصب ملزومات مدرن سیم‌کشی ساختمان مانند نحوه روشنایی تا نورپردازی خانه، سیستم‌های اعلام حریق، آنتن مرکزی، اینترنت و… تصمیم‌گیری کنید.

قطعا دورنمای ساختمان مدرن با ایده‌های کلاسیک متفاوت است. امروز سطح نیازهای نوین از سیم‌کشی ساختمان مطرح شده‌ است که در ایام گذشته خبری از آنها نبوده ‌است.

حالا ما نیازهای متعددی از مصرف برق و کلیه تجهیزات وابسته به آن داریم. به نوعی در حال حاضر هدف نهایی رسیدن به خانه‌های هوشمند می‌باشد.

خانه هوشمند در تفکر مدرن شده‌ی امروزی چیزی فراتر از ایده‌های کلاسیک است. حالا نگرش خانه‌های هوشمند به نحوه روشنایی فضا، توزیع برق در محیط ساختمان، نصب ملزومات مانند سیستم‌های هوشمند وای‌فای، مخابرات و… معطوف شده ‌است.

در خانه‌های هوشمند علاقه داریم تا از کلیه امکانات در کلیه فضاهای خانگی داشته ‌باشیم. قطعا به استفاده از کابل اترنت در هرکدام از اتاق‌ها و یا نصب سیستم‌های امنیتی و اطفای حریق در کل فضای خانه فکر می‌کنیم. ایده‌هایی که برای آنها در سیم‌کشی ساختمان‌های قدیمی فکر نشده ‌است.

برای انجام یک سیم‌کشی اصولی باید فضای خانه را به ‌طور کامل خالی کنید. اما قطعا این امکان برای اهالی خانه وجود ندارد، توصیه می‌شود تا اهالی خانه در یک اتاق بمانند تا در دیگر بخش‌های خانه بازسازی صورت بگیرد.

اما این شرایط زندگی در یک اتاق سخت و چالش‌برانگیز است. بنابراین اگر شرایط جابه‌جایی ندارید، توصیه می‌شود تا حدالمقدور کلیه وسایل خانه را در یک مکان جمع کرده و روی آن را بپوشانید. در طول بازسازی حتما کلیه وسایل الکتریکی را از برق جدا کرده و در یک اتاق در شرایطی کاملاً امن نگهداری کنید.

آیا در پروژه بازسازی به سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز دارید؟

هزینه سیم‌کشی مجدد ساختمان چقدر است؟

واقعاً نمی‌توانیم یک پاسخ سرراست برای این سوال متداول داشته باشیم. تقریباً همه کسانی که به سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز دارند، قبل ‌از مطرح کردن هر سوال حرفه‌ای در مورد هزینه اجرای بازسازی صحبت می‌کنند.

اما رسیدن به یک دورنمای عینی از مقدار هزینه اجرای سیم‌کشی مجدد خانه بستگی به نیازهای کلیدی شما دارد. شما باید به ‌طور کامل نسبت‌ به چندوچون آن اطلاع دقیقی داشته باشید. در این مقاله نمی‌توانیم به بحث دقیق در مورد قیمت و هزینه اجرای سیم‌کشی مجدد خانه بپردازیم.

شما باید از یک برقکار ماهر بخواهید تا فضای خانه شما را بررسی کرده و مسیر انجام کار برای نیازهای کلی ساختمان، حجم تغییرات و در کل مقدار بازسازی را ارزیابی کند. به ‌این ‌ترتیب دورنمایی از هزینه در اختیار شما قرار می‌گیرد.

قطعا فاکتورهایی مانند اندازه خانه، تعداد اتاق‌های خانه، قدمت خانه، حجم خرابی‌ها، موقعیت جغرافیایی و همچنین انتظاراتی که از خانه هوشمند جدید دارید در این قیمت‌گذاری تاثیر می‌گذارند. گاهی لازم است تا کل سیم‌کشی ساختمان را تعویض کنیم.

اما گاهی می‌توانیم از سیم‌کشی مجدد کامل ساختمان جلوگیری نماییم. در بسیاری از موارد کابل‌های قدیمی موجود در فضای ساختمان سالم هستند. یک برقکار ماهر به ‌خوبی می‌تواند از امکانات قبلی در فضای ساختمان استفاده کند. هرچند باید مهارت کافی برای تشخیص سالم بودن کابل‌ها و امکانات قدیمی را داشته باشد.

به‌ این‌ ترتیب هزینه سیم‌کشی مجدد ساختمان کاملاً وابسته به خواسته‌های شما، حجم خرابی در ساختمان و همچنین مهارت برقکاری که استخدام کرده‌اید دارد.

مدت‌ زمان اجرای سیم‌کشی مجدد ساختمان چقدر است؟

مدت ‌زمان اجرای سیم‌کشی مجدد ساختمان یکی دیگر از فاکتورهای کاملاً متغیر است و قطعا نمی‌توانیم دورنمای عینی و سرراستی از این ‌موضوع داشته ‌باشیم. برای تخمین مدت‌ زمان اجرای پروژه باید فضای خانه را بررسی کنیم.

قطعا هرچه محیط ساختمان بزرگ‌تر باشد، مدت‌ زمان اجرای سیم‌کشی مجدد خانه هم طولانی‌تر می‌شود. در این ‌میان مدت‌ زمان اجرای کار برای خانه‌های چند طبقه بیشتر از خانه‌های تک طبقه است. از طرفی عمق خرابی‌ها و حتی انتظارات شما از خانه جدید در این پروسه نقش بازی می‌کنند.

به ‌طور معمول سیم‌کشی مجدد فضاهایی مانند آشپزخانه 2 روز طول می‌کشد. سیم‌کشی مجدد دیگر فضاهای خانه معمولاً در مدت ‌زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود. اما گاهی فقط سیم‌کشی مجدد مطرح نیست و باید ساختمان را به ‌طور کاملاً بازسازی‌ شده آماده کنیم.

مثلاً در بازسازی برق ساختمان باید گچ دیوارها را تخریب کنیم و گاهاً بخشی از نمای اتاق را خراب می‌کنیم. کار سیم‌کشی مجدد ساختمان وقتی به پایان می‌رسد که تمام این تخریب‌ها را بازسازی کرده باشیم. این پروسه با توجه به حجم کار و فضای خانه در مدت‌ زمانی متفاوت و کاملاً متغیر انجام می‌شود.

آیا در پروژه بازسازی به سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز دارید؟

سیم‌کشی مجدد در چه مرحله‌ای از بازسازی خانه انجام می‌شود؟

اگر در یک پروژه بازسازی فضاهای ساختمانی هستید، قطعا سیم‌کشی مجدد خانه در مسیر فعالیت‌های شما قرار دارد. این بازسازی باید در گام اول درست قبل ‌از آغاز به کار گچ‌کاری ساختمان انجام بشود.

در یک پروژه بازسازی فضاهای ساختمانی اعم از محیط خانگی و یا اداری به تغییرات عمده در تاسیسات بنا فکر می‌کنید. برای این کار لازم است تا کل لوله‌کشی‌های ساختمان را نوسازی کنید.

در همین مرحله‌ی نصب تاسیسات ساختمان باید تمامی عملیات مقدماتی در سیم‌کشی مجدد ساختمان را تکمیل کنید. زیرا در مرحله بعد که زمان گچ کشی دیوارهای و انجام گچ‌بری های نهایی است، دیگر نمی‌توانید برای نصب کابل‌های برق در زیر دیوارها اقدام کنید.

در حین کار برای نصب کابل‌های جدید باید برای نصب جعبه فیوز ساختمان، جعبه‌های تقسیم و مکان نصب کلیدها و پریزها اقدام کنید. از طرفی در خلال سیم‌کشی مجدد بخش‌های اصلی اعم از روشنایی تا پریزها فرصت خوبی است تا ایده نصب تجهیزات مدرن مانند انواع سیستم‌های کنترل، آلارم‌ها، گرمایش مرکزی، اینترنت و… را در فضای خانه‌های کلاسیک دنبال کنید.

در تمام مدت زمان اجرای کار قبل از هر اقدامی یک نقشه کامل با دورنمایی از تمام نیازهای مدرن خود داشته باشید. در مورد نحوه ایجاد روشنایی برای کلیه فضاهای ساختمانی فکر کنید. حتی شاید لازم باشد تا الگوی قرارگیری کلیدها و یا دیگر ملزومات الکتریکی ساختمان را تغییر بدهید.

اجرای نورپردازی‌های خودکار، کابل‌کشی شبکه خانگی، کابل‌کشی بلندگو و تأمین مقدمات برای نصب دیگر فناوری‌های مدرن از این‌ دست تغییرات می‌باشند.

گاهاً ممکن است که نیاز به تغییر موقعیت نصب کنتور و یا اتصال برق ساختمان به شبکه سراسری داشته باشید. اینکار توسط شرکت برق انجام می‌شود. شما نمی‌توانید محل اتصال و یا موقعیت نصب کنتور را سر خود عوض کنید. باید مراتب جابجایی و دلیل آن را برای شرکت برق توضیح بدهید و از آنها بخواهید که این کار را انجام بدهند.

پس‌ از پایان مقدمات کار که تماماً مربوط به کابل کشی‌های مجدد است، می‌توانید دیوارها، سقف و کف ساختمان را بپوشانید. در پایان کار مرحله نصب پریزها، کلیدها، اتصالات نور و روشنایی‌ها، عموم مصرف‌کننده‌ها و سیم‌کشی برای برخی از تجهیزات مانند فن برقی، اجاق‌گاز، هود، دودکش برقی و… می‌باشد.

بررسی اتصال زمین را جدی بگیرید

وجود سیم ارت در هر محیط ساختمانی اعم از فضاهای خانگی و اداری و خصوصاً صنعتی الزامی است. حتی اگر پروژه نوسازی خانه شما نیازی به سیم‌کشی مجدد ساختمان نداشته باشد، از حضور سیم ارت در فضای آشپزخانه و حمام استفاده کنید.

اگر چنین اتصالی وجود ندارد، حتما دست‌ به‌کار شوید و سیم ارت برای فضاهای کلیدی خانه دایر کنید. اتصال زمین ضامن امنیت شما در محیط ساختمان است.

زیرا در صورت اتصال بدنه، خصوصا در تجهیزات آشپزخانه خطر برق ‌گرفتگی وجود ندارد. زیرا مسیر ارت برای تخلیه برق بدنه تجهیزات از قبل فراهم است و امنیت جانی اهالی خانه را تضمین می‌کند.

آیا در پروژه بازسازی به سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز دارید؟

اصول برق‌کشی در فضاهای مرطوب خانه چگونه است؟

در محیط خانه فضاهایی کاملاً مرطوب وجود دارد. فضاهایی مانند حمام، توالت، آشپزخانه، گلخانه و… که در ارتباط مستقیم با آب و یا رطوبت زیادی هستند. این مکان‌ها مستعد برق‌گرفتگی می‌باشند. لذا برای برق‌کشی این فضاها الزامات سخت‌گیرانه و محدود کننده‌ای وجود دارد.

در ناحیه پاشش آب دوش حمام نباید هیچ پریزی غیر از سوکت‌های مخصوص ماشین اصلاح نصب ‌شده باشد. نصب هر گونه از تجهیزات الکتریکی مانند دوش‌های برقی، روشنایی، فن‌ها و… در فضاهای مرطوب خانه مانند حمام باید با رعایت ملاحظات نصب تجهیزات عایق‌بندی شده باشد. این تجهیزات باید استانداردهای کافی طبق Ingress Protection یا همان IP را داشته باشند.

IP یک معیار ساده برای قابلیت‌های عایق‌بندی شده تجهیزات الکتریکی است. این معیار با دو عدد معرفی می‌شود. عدد اول معرف قابلیت عایق‌بندی شده در مقابل گرد و خاک است و عدد دوم معرف درجه عایق‌بندی شده در مقابل رطوبت و آب می‌باشد.

برای نصب تجهیزات الکتریکی در فضاهای مرطوب خانه خصوصا حمام باید از تجهیزات استاندارد که درجه مناسبی دارند استفاده کنید.

طبق استاندارد IEE Wiring(iss7671:2001 section 601) در یک دسته‌بندی کلی فضاهای ساختمانی با مقدار خطر شوک الکتریکی را به چهار منطقه تفکیک می‌کنند.

 • منطقه صفر: هر منطقه که در تماس مستقیم جریان آب باشد جزء منطقه صفر و با خطر شوک الکتریکی کامل قرار می‌گیرد. فضای زیر دوش داخل حمام از درجه صفر محیط خانه است. در این فضا باید از تجهیزات الکتریکی که درجه IPX7 دارند استفاده کنید. در این درجه ‌بندی X متغیر است و معرف قابلیت ضد گرد و خاک می‌باشد. اما عدد 7 معرف قابلیت ضد رطوبت بودن است. لذا کلیه تجهیزات و روشنایی حمام در محدوده زیر دوش باید قابلیت ضدآب از درجه 7 به بالاتر داشته باشند. توضیح اینکه حداکثر درجه عدد 12 است که مخصوص تجهیزات با قابلیت غوطه‌ور شدن در آب هستند.
 • منطقه یک: هر فضای ساختمانی که در مجاورت حجم سنگین رطوبت باشد در منطقه یک قرار می‌گیرد. فضای بالای حمام که در محیط بالای دوش آب است و در معرض پاشش مستقیم آب نیست اما کاملاً تحت تاثیر بخار آب قرار دارد، از مناطق یک محیط خانگی هستند. برای این فضا باید از تجهیزات با درجه ILX4 استفاده کنید.
 • منطقه دو: مناطق از محیط ساختمانی که در مجاورت عبور بخار آب نیستند، اما تحت تاثیر رطوبت هوا قرار دارند را در لیست مناطق نمره دو قرار می‌دهند. کل فضای اطراف حمام در شعاع 0.6 متری جزء مناطق درجه دو هستند. برای این فضا باید از تجهیزات با درجه حفاظت حداقل IPX6 استفاده کنید.
 • منطقه سه: کلیه مناطق ساختمانی که در فهرست ذکر شده برای مناطق صفر، یک و دو قرار نمی‌گیرند و درکل برای تمیز کردن این مناطق از فشار آب استفاده نمی‌شود جزء مناطق درجه سه هستند. در این فضاهای ساختمانی مقررات سخت‌گیرانه برای نصب تجهیزات با قابلیت عایق رطوبتی اعمال نشده ‌است.

آیا در پروژه بازسازی به سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز دارید؟

آیا هر خانه‌ای مستعد سیم‌کشی مجدد ساختمان می‌باشد؟

سیم‌کشی مجدد ساختمان لزوماً به تغییرات اساسی در برق ساختمان اشاره نمی‌کند. در واقع هر نوع تغییر جزئی از نصب یک روشنایی جدید و یا یک پریز اضافی در اتصالات ساختمان را به ‌عنوان سیم‌کشی مجدد ساختمان قلمداد می‌کنند.

قطعا برای سیم‌کشی ساختمان‌های جدید از تمامی قوانین و مقررات ملی ساختمان استفاده ‌شده است. در این حالت آیا مجاز به تغییر الگوی سیم‌بندی ساختمان برای نصب تجهیزات جدید هستیم؟ مثلاً می‌توانیم یک روشنایی و یا یک پریز جدید را به فضای کل ساختمان اضافه کنیم؟

طبق مقررات ملی ساختمان هیچ محدودیتی در اضافه کردن و یا تغییر دادن اصول سیم‌کشی ساختمان وجود ندارد. مشروط به اینکه این تغییرات ساده در محیط حمام و یا فضای آشپزخانه صورت نگرفته باشد.

زیرا تعمیر در فضاهای مرطوب مستلزم رعایت نکات قید شده در بند سیم‌کشی فضاهای مرطوب خانه است. شما می‌توانید خودتان کارهای جزئی در تغییر الگوی سیم‌کشی ساختمان را انجام بدهید. حتی می‌توانید الگوی سیم‌کشی در مناطق مرطوب خانه را طبق خواست و نیاز خودتان تغییر بدهید.

فقط باید تمامی الزامات در مقررات ملی ساختمان را رعایت کرده باشید. در عین‌حال بهتر است نتیجه کار را توسط یک برقکار حرفه‌ای بررسی کنید. البته عموماً برقکارهای حرفه‌ای تمایل ندارند تا کار انجام‌ شده دیگران خصوصاً افراد غیرحرفه‌ای ساکن در ساختمان را تایید کنند.

به یاد داشته باشید که برای هر تغییر در امتداد سیم‌کشی مجدد ساختمان باید مقررات سیم‌کشی کلیه کابل‌های مدفون ‌شده در دیوارها را رعایت کنید. سیم‌کشی تمامی پریزها و حتی کلیدها باید به شکل کاملاً مستقیم در جهت‌های عمودی و یا افقی باشد.

این روش سیم‌کشی تضمین امنیت فضای خانه شما در اقدامات آینده است. زمانیکه می‌خواهید در محیط اتاق از انواع الزامات مانند پرده، رادیاتور، قفس و حتی کمدهای آشپزخانه را وصل کنید باید مطمئن باشید که اتصالات شما به سیم‌های مدفون ‌شده آسیب نمی‌رسانند.

هرگونه سیم‌کشی زاویه‌دار در محیط خانه یک تصمیم غیرحرفه‌ای است که قطعا خطرات جدی به‌ دنبال دارد. لذا در سیم‌کشی مجدد ساختمان حتی برای یک تغییر جزئی به ‌منظور صرفه‌ جویی در مصرف کابل از کشیده شدن مورب سیم در پهنه‌ی دیوارها جداً خودداری کنید.

آیا در پروژه بازسازی به سیم‌کشی مجدد ساختمان نیاز دارید؟

روش کار برقکارها چگونه است؟

اگر با تمام این تفاصیل تصمیم به اجرای پروژه بازسازی خانه دارید و می‌خواهید بخشی از برق ساختمان و یا کل آن را نوسازی کنید لاجرم باید با یک برقکار قرارداد ببندید.

لذا در این مرحله از پروژه باید دورنمایی هرچند ساده و کلی از روش کار برقکارها داشته باشید تا بهتر بتوانید مسیر پروژه سیم‌کشی مجدد ساختمان را مدیریت کنید. برقکارها کل کار سیم‌کشی مجدد ساختمان را در دو مرحله انجام می‌دهند:

 • مرحله اول شامل حذف سیم‌کشی قدیمی و جایگزینی سیم‌های جدید در همه جای خانه است. در این مرحله برقکارها یک نقشه کلی از فضای خانه تهیه کرده و یک نقشه سیم‌کشی جامع برای نصب تمام روشنایی‌ها، پریزها، سیستم‌های هشدار امنیتی، اینترنت، آشکارسازهای و… بر روی نقشه خانه طراحی می‌کنند و طبق نقشه تمامی سیم‌کشی‌های ساختمان را اجرا می‌کنند.
 • در مرحله دوم که پس‌ از اتمام کار سیم‌کشی و همچنین اتمام کار گچکاری و ترمیم کلیه فضاهای تخریب ‌شده ساختمان است، اقدام به نصب تمامی پریزها و کلیدها، جعبه فیوزها و اتصال تمامی تجهیزات الکتریکی اعم از روشنایی‌ها، هواکش‌ها و… می‌نمایند.

برقکارها علاقه دارند تا در ابتدا ملزومات کار را تمام ‌و کمال تهیه کنند و سپس دست‌ به ‌کار شوند. لذا در مرحله اول باید تمامی ملزومات مقدماتی سیم‌کشی مجدد ساختمان اعم از کلیه کابل‌ها و لوله‌ها را تهیه کنید.

تهیه ملزومات فاز دوم کار غالبا چالش‌ برانگیز نیست و می‌توانید آن را به پایان همه کارهای انجام‌ شده تاخیر بیندازید. در تعمیر دوم لازم است تا کلیه کلیدها، پریزها سوکت‌ها، چراغ‌ها و دیگر ملزومات نصب شونده را تهیه کنید.

نرخ قیمت‌گذاری دستمزد برقکارها معمولاً براساس متراژ ساختمان است. مگر آنکه کلید و یا پریزی علاوه ‌بر الزامات استاندارد ساختمان بخواهید که در این ‌صورت هرگونه کابل‌کشی اضافی را جداگانه حساب می‌کنند.

در کل معیار دستمزد برقکارها علاوه ‌بر متراژ بنا وابسته به مدت ‌زمان اجرای کار، تعداد مدارها، تعداد چراغ‌ها، کلیدها و… متغیر است. یک برقکار حرفه‌ای در همان ابتدای کار برآورد درستی از نوع پروژه بازسازی دارد.

زیرا بررسی می‌کند که آیا کار پیش رو یک اصلاح برق ساختمان است و یا درکل قرار است همه ‌چیز را از نو بازسازی کنند. قطعا حجم کار پیش رو میان این دو تیپ کار از الحاقی و اصلاح تا بازسازی متفاوت است و این تفاوت در نحوه قیمت‌گذاری دستمزد برقکارها تاثیر می‌گذارد.

برای کاهش هزینه‌های سیم‌کشی مجدد ساختمان سعی کنید تا با برقکار خود هماهنگ باشید و حدالمقدور تمام الزامات کار را به‌ موقع تامین نمایید. وقتی همه ‌چیز را برای برقکار خود آماده می‌کنید، لزوما برقکار شما هم با مهارت کامل‌تر و خیالی راحت‌تر دست ‌به ‌کار بازسازی ساختمان می‌شود.

شرکت بازسازی ساختمان عمران دژ، با ارائه تمامی خدمات بازسازی و دکوراسیون داخلی در زمینه راهنمای شما خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است