نمای کرتین وال (نمای شیشه ای)

نمای کرتین وال (نمای شیشه ای)

نمای کرتین وال (نمای شیشه ای)

دیوار پرده‌ای یا دیوار شیشه‌ای (Curtain Wall) یک سیستم پوشش‌ دهنده بیرونی ساختمان است. این نوع دیوار همانند سایر دیوارهای پیرامونی، غیرسازه ‌ای بوده و وظیفه جدایی بیرون و درون ساختمان را به عهده دارد و به همین علت از مصالح ساختمانی سبک ساخته میشود تا علاوه بر کاستن از بار مرده ساختمان، هزینه کمتری نیز داشته باشد.

در صورت استفاده از شیشه، میتوان از نور طبیعی در تمام طبقات ساختمان به وفور استفاده کرد.

نمای دیوار شیشه‌ ای به جز وزن خود، هیچ بار مرده‌ای از سازه را حمل نمیکند. این نوع دیوار، فشارهای افقی باد را به وسیله اتصالات به دال و تیر و در کل خود به سازه منتقل میکند.

دیوار شیشه‌ ای تنها برای مقاومت ساختمان در برابر آب و هوای بیرون، نوسانات ناشی از فشار باد، نیروی زمین‌ لرزه و نیروی حاصل از بار مرده خود دیوار طراحی و محاسبه میگردد.

نمای کرتین وال (نمای شیشه ای)
نمای کرتین وال (دیوار پرده ای، نمای شیشه ای)
نمای کرتین وال (نمای شیشه ای)
نمای کرتین وال
 ساختار نمای کرتین وال

ساختار نمای کرتین وال از ترکیب پروفیل های آلومینیمی و شیشه تشکیل میگردد. فریم یا ساختار آلومینیمی می تواند از استیل و یا حتی چوب نیز باشد. هرچند معمولا متریالی که جهت ساختار، در کرتین وال، آلومینیومی میباشد. علت استفاده از آلومینیم، وزن بسیار پایین تر از فولاد و نیز رنگ پذیری گسترده و متنوع آلومینیم میباشد.

 انواع نمای کرتین وال (نمای شیشه ای)
 1. سیستم لامل
 • نمای فیس کپ
 • نمای فریم لس
 • نمای سمی فریم لس
 1. سیستم اسپایدر
 • سیستم خرپایی
 • سیستم فضایی
 • سیستم کابلی
 • سیستم فین گلس
 سیستم لامل

ساختار اصلی نمای کرتین وال در اجرا، یک قسمت نگهدارنده (استراکچر) به اسم لامل (قالب) است که شیشه‌ها باید در این قالب‌ها قرار بگیرند. لامل‌ها با توجه به نوع کاربرد به دو صورت افقی و عمودی نصب و اجرا میشوند که به لامل‌ های افقی، ترنزوم (transom) و به لامل ‌های عمودی، مولیون (mullion) میگویند.

لامل‌ها، خود چند نوع مختلف دارند که شامل لامل چوبی، فلزی و آلومینیومی هستند و بهترین نوع آن لامل آلومینیومی است که در سرتاسر جهان معروف است.

سیستم فیس کپ (Face Cap) : بعد از نصب لامل ها، شیشه های نما باید در بین فضای لامل‌ ها قرار گیرند که نوبت به نصب درپوش میرسد، درپوش به شکل پنهان با لبه لامل متصل شده و سپس شیشه در محل قرارگیری خود فیکس میشود.

درپوش‌ها از نظر ظاهری دارای انواع گرد، مستطیل و دوکی هستند که در ابعاد و اندازه متفاوت و عرض 5 متر، بسته به نوع کار در دسترس هستند.

نمای کرتین وال (نمای شیشه ای)
سیستم نمای فیس کپ (Face Cap)

سیستم فریم لس (Frameless) : در نمای کرتین وال فریم لس بر خلاف سیستم فیس کپ دیگر از درپوش در سطح خارجی نما خبری نیست. در این سیستم از چسب های مخصوص استراکچرال برای تثبیت شیشه در فضای بین لامل های استفاده میشود.

بدین ترتیب که پس از مدول بندی نما با لامل ها، شیشه ها مجددا در کلاف آلومینیومی قرار میگیرند و سپس در فضای بین لامل ها فیکس میشوند. حاصل این کار، سطح خارجی نسبتا یکنواختی از شیشه میباشد.

نمای کرتین وال (نمای شیشه ای)
سیستم نمای فریم لس (Frameless)

سیستم سمی فریم لس (Semi frameless) : در این سیستم میتوان بسته به طرح معماری در یکی از جهات افقی یا عمودی از درپوش و در جهت دیگر لاستیک یا چسب به منظور تثبیت شیشه استفاده کرد.

در واقع این سیستم نمای کرتین وال ترکیبی منحصر به فرد از نمای کرتین وال فریم لس و نمای کرتین وال فیس کپ میباشد که جلوه بسیار متفاوتی به نمای خارجی ساختمان میبخشد.

نمای کرتین وال (نمای شیشه ای)
سیستم نمای سمی فریم لس (Semi frameless)
 سیستم اسپایدر

نمای اسپایدر به نوعی از نماهای مدرن شیشه‌ای خود ایستا (نمای پرده‌ ای، curtain wall) گفته میشود که در آن شیشه به وسیله اتصالات نقطه ‌ای به سازه متصل میگردد. کاربرد اصلی نمای اسپایدر در ساختمان‌ های تجاری و اداری بوده و در صفحه شیشه هیچ‌ گونه سازه عمودی و افقی مشاهده نمیشود، موردی که در نماهای کرتین وال لامل به عنوان یک ضعف مطرح میگردد.

به‌ طور کلی نمای اسپایدر دارای سیستم متنوع ساختار سازه‌ ای از سیستم سازه‌ های فلزی، کابلی و شیشه‌ ای میباشد که با توجه به کاربری ساختمان، بارگذاری و هزینه از آنها استفاده میشود. استفاده از هر نوع ساختار شیشه در این نوع از پوسته نما بلامانع میباشد. انواع سیستم های انتقال نیرو در نمای اسپایدر عبارت اند از :

 • سیستم خرپایی
 • سیستم قاب فضایی
 • سیستم کابلی
 • سیستم فین گلس
نمای کرتین وال (نمای شیشه ای)
نمای شیشه ای (سیستم اسپایدر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است