کورین Corian

کورین Corian

کورین Corian

کورین (Corian) یا سطح سخت (Solid Surface) نام متریالی است که به سنگ مصنوعی شهرت دارد و بیشتر روی سطح از آن استفاده می شود. این متریال در سال 1967 توسط دانشمندان (دکتر دونالد اسلوکوم) کمپانی آمریکایی E. I. du Pont ساخته و روانه ی بازار شده است.

مواد اصلی و تشکیل دهنده ی آن کورین پلیمر اکریلیک، آلومینیوم (دارای سه تا مولکول آب) و سنگ معدن بوکسیت است. کاربرد اصلی کورین، استفاده در سطوح است اما کاربرد هایی دیگری نیز برای این متریال تعریف شده است.

 

کورین Corian


کورین به عنوان ترموستینگ پلاستیک (گرما سخت) شناخته شده است. اما می تواند در دمای 149 درجه سانتیگراد به عنوان ترمو فرمد نیز ظاهر شود. در این حالت کورین را نسبت به میزان ضخامتی که دارد می توان تا شعاع 25 میلی متر خم کرد و فرم های منحصر به فردی را به وجود آورد.

این خاصیت از ویژگی های متمایز این متریال محسوب می شود. کورین در 3 ضخامت 6 (0.24 اینچ) و 12.7 (0.47 اینچ) و 19 (0.75 اینچ) میلی متر تولید می شود.

برای ایجاد ضخامت بیشتر در کار، کورین را به همراه لایه ای از MDF به عنوان پایه کار استفاده می کنند. معمولا ضخامتی که در کار استفاده می شود 38mm است. (12.7mm کورین و 25mm ماده ی دیگر به عنوان پایه).


اتصال بین دو صفحه ی این متریال با استفاده از رزین اکریلیک صورت می پذیرد که یک اتصال بدون درز، تمیز و صاف را به وجود می آورد. رزین در درز حل می شود و با یک پولیش نهایی یک سطح بدون درز را ایجاد می کند.
برش های سطح مقطع این متریال نشان دهنده ی ثبوت رنگ و ت
وزیع یکنواخت ذرات در کل متریال است.

 

کورین Corian


ویژگی های کلی متریال :
غیر متخلخل
مقاوم در برابر لکه
بدون درز: یکی از حسن های این متریال بدون درز در آمدن کار است. در فرآیند ساخت، مفاصل بین دو قطعه می توانند غیر قابل مشاهده باشند. برای این کار از اپوکسی اکریلیک در درزها استفاده می کنند و پس از خشک شدن چسب، با سمباده و جلا کار را یک دست می کنند به نحوی که هیچ درزی قابل مشاهده نباشد.

کورین Corian


تعمیرپذیری و تجدیدپذیری: برش ها و و خش های ایجاد شده بر روی سطح، بوسیله ی پد Scotch-Brite یا سمباده قابل تعمیر هستند.


مقاومت در برابر حرارت: کورین در برابر حرارت تا 100 درجه سانتی گراد (2012 درجه فارنهایت) از خود مقاومت نشان می دهد.


خش: این متریال خش بر می دارد. این خش در رنگ های تیره، بیشتر خود را نشان می دهد اما حسن این متریال این است که خش در آن قابل برطرف شدن است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است