خانه های هوشمند

pic 01 4 1030x549 1

خانه های هوشمند چه مزایایی دارند؟

خانه هوشمند چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی ساده و مختصر از خانه هوشمند ارائه دهیم ، میتوان گفت خانه هوشمند (ساختمان هوشمند) یا Smart Home مجموعه ابزارهایی است که به کمک آن شما کنترل برخی وسایل برقی و مکانیکی موجود در خانه را به عهده آنها میگذارید تا علاوه بر کاهش هزینه های مصرف انرژی ، افزایش ایمنی و آسایش را نیز برای شما به ارمغان بیاورند.

یک مثال ساده، چراغ های روشنایی هستند که می‌توان آن‌ها را از طریق یک برنامه در دستگاه تلفن همراه، یا فرمان دادن به برای تنظیم تایمر کنترل کرد. هدف از هوشمندسازی خانه این است که خانه شما را به طور نامحسوس بهبود بخشد و به طور کامل خانه با سبک زندگی شما ادغام شود.

خانه های هوشمند

خانه های هوشمند

دستگاه های خانه هوشمند چگونه کار می کنند؟

متخصصان در این زمینه تمام عمر خود را صرف مطالعه نحوه عملکرد محصولات خانه هوشمند و نحوه بهبود آنها می کنند، بنابراین پوشش کامل پیچیدگی های فناوری خانه هوشمند دشوار است. با این حال، اگر شما علاقه مند به ایجاد یک خانه هوشمند هستید، چند نکته کلیدی وجود دارد که باید بدانید.

فناوری خانه هوشمند بر اساس اصل اینترنت اشیا عمل می کند. این یک مفهوم جدید است که به دستگاه هایی اشاره دارد که به شکل “شبکه” به یکدیگر متصل شده و قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر برای انجام وظایف هستند. دستگاه های مختلف می توانند به روش های مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. رایج ترین راه از طریق اتصالات شبکه بی سیم یا وای فای است، اما می تواند از طریق امواج رادیویی و سیم کشی نیز باشد. شبکه شما همچنین می‌تواند از ترکیبی از این موارد استفاده کند، برای مثال استفاده از سیم‌کشی برای زمانی که وای‌فای خاموش است، بسیار کاربردی است.

این دستگاه ها همچنین از فناوری “If This then That” استفاده می کنند. این پروتکل‌ به این معناست که اگر یک عمل اتفاق بیفتد، یک توالی کامل از اقدامات فعال می‌شود و باعث می‌شود دستگاه‌های شما با هم کار کنند تا دستور نهایی را اجرا کنند. روشی که می توانید با شبکه خانه هوشمند خود ارتباط برقرار کنید متفاوت است. معمولاً از طریق فرمان صوتی، حسگرهای خودکار یا از طریق یک برنامه تلفن همراه انجام می شود. اصطلاحات رایج برای دستگاه‌های فعال‌شده با صدا «اسپیکر هوشمند» و برای دستگاه‌های فعال‌شده با برنامه، «هاب هوشمند» است. یک هاب هوشمند اغلب بسیار جامع تر از یک بلندگو است و به عنوان یک “مرکز کنترل” برای بقیه خانه عمل می کند.

مزایای خانه هوشمند چیست؟

به طور کلی برای پیاده سازی هوشمند سازی ساختمان شما بایستی در ابتدا زیرساخت های لازم برای این امر را ایجاد نمائید که غالباً این زیرساخت عبارت است از یک شبکه باسیم یا بیسیم که به نحوی تجهیزات خانه هوشمند تحت کنترل را به مرکز کنترل مرتبط مینماید و در صورت پیاده سازی زیرساختهای لازم شما میتوانید از مزایای زیر بهره مند گردید :

  • كنترل هوشمند روشنایی
  • كنترل هوشمند دما
  • كنترل هوشمند پرده برقی
  • کنترل سیستم صوتی و تصویری
  • سیستم اعلام حریق
  • سیستم حفاظتی و امنیتی
  • سیستم تغذیه گیاهان و حیوانات

 به عنوان یک نمونه بسیار ساده که احتمالاً با آن آشنایی دارید ، می توان به کنترل روشنایی ساختمان توسط این تجهیزات اشاره کرد. به این صورت که با نصب تجهیزاتی ، فقط در صورتی که شخصی در مکان مورد نظر حاضر باشد و روشنایی طبیعی محیط از حد تعیین شده کمتر باشد چراغ ها روشن شوند و اگر فرد محیط را ترک کرد، بعد از گذشت زمانی مشخص چراغها توسط تجهیزات هوشمند مجددا خاموش شوند.

موضوع را با یک مثال دیگر ادامه میدهیم ،

در یک ساختمان هوشمند شما میتوانید کنترل سیستم سرمایش یا گرمایشی خود را بصورت هوشمند کنترل نمائید، در این صورت علاوه بر اینکه دمای محیط در حد معینی ثابت نگه داشته میشود ، شما میتوانید تعیین کنید که مثلاً اگر به مدت ۳۰ دقیقه کسی در محل حاضر نبود سیستم سرمایشی یا گرمایشی به صورت خودکار خاموش شود و یا حتی اگر پنجره باز مانده به شما هشدار دهد تا از اتلاف انرژی جلوگیری گردد و در صورت عدم توجه شما به این اخطار به طور مثال بعد از گذشت ۱۵ دقیقه سیستم های سرمایشی و گرمایشی به طور خودکار خاموش شوند.

از دیگر ویژگی های سیستم خانه هوشمند ، سیستم حفاظتی قابل پیاده سازی توسط این تجهیزات هوشمندسازی می باشد . یعنی اگر شما سیستم را در وضعیت دزدگیر قرار دهید و از خانه خارج شوید در صورت باز شدن درها و پنجره ها و یا در صورت تشخیص حرکت در محیط به عنوان دزدگیر عمل کرده و ضمن فعال کردن آژیر میتواند از طریق خط تلفن متصل به سیستم، با شماره هایی که از قبل برای آن تعریف شده تماس گرفته و موضوع را گزارش نماید.

همانطور که ملاحظه شد ساختمان هوشمند را نباید به صورت یک کالای لوکس نگاه کرد ، بلکه یک سیستم بسیار کارآرا و اقتصادی است که در کنار تمامی ویژگیهای امنیتی و کنترلی ، رفاه را نیز به همراه می آورد.

هر یک از موارد بالا هزینه های خاص خود را داشته و شما میتوانید با توجه به نیاز ، سلیقه و بودجه در نظر گرفته شده مواردی را انتخاب و اجرا نمائید . بدیهی است در صورت فراهم آوردن زیرساختهای اولیه لازم، شما در آینده قادر خواهید بود موارد دیگری را نیز به سیستم هوشمند ساختمان موجود اضافه نمائید.

خانه های هوشمند

خانه های هوشمند

هزینه ساخت خانه هوشمند چقدر است؟

مانند بسیاری از لوازم خانگی و دستگاه‌ها، محصولاتی متناسب با هر محدوده قیمتی وجود دارد. با این حال، هرچه بیشتر هزینه کنید، خانه هوشمند شما بهتر خواهد بود زیرا بودجه شما تنها محدودیت واقعی برای عملکردهای خانه شما است.

چرا باید خانه خود را به خانه ای هوشمند تبدیل کنید؟

-مزیت رقابتی

اگر قصد دارید خانه خود را در آینده نزدیک بفروشید، وجود فناوری های هوشمندی که قبلاً در خانه شما پیاده سازی شده است، مزیت شما را در برابر رقابت در بازار افزایش می دهد. خریداران، به خصوص خریداران کمی جوانتر، به طور فزاینده ای به این نوع فناوری علاقه مند هستند و این واقعیت که قبلاً نصب شده است، یک نقطه فروش بزرگ است.

-کارایی

اگرچه هزینه واقعی فناوری خانه های هوشمند بسته به دستگاه هایی که نصب می کنید می تواند گران باشد، اما می تواند پول شما را از نظر کارایی در قدرت بازگرداند.

به عنوان مثال، لوازم خانگی می توانند آشکارسازهای حرکتی داشته باشند که وقتی کسی در اتاق نیست، چراغ ها را خاموش می کند. همچنین می‌تواند گرمایش یا سرمایش را در حالی که کسی در خانه نیست خاموش کند و درست قبل از رسیدن به خانه روشن کند تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند. این کاهش مصرف انرژی به نوبه خود باعث کاهش هزینه انرژی شما می شود.

-راحتی

شکی نیست که اگر کودکی را مدیریت می کنید، سعی می کنید شام بپزید و با تلفن صحبت کنید، تایمر فعال کنترل صوتی بسیار ساده تر از تنظیم شماره گیری روی فر است. فناوری‌های خانه هوشمند می‌توانند این کار و کارهای بیشتری را انجام دهند، حتی چراغ‌ها را در نقاط مختلف ملک خاموش کنند.

-ایمنی و آرامش خاطر

امنیت امتیاز بزرگی از فناوری خانه های هوشمند است که سنسورهای حرکت، دوربین ها و میکروفون ها از قبل در دستگاه ها فعال شده اند. همچنین دستگاه های امنیتی خاصی برای نصب وجود دارد. همچنین از نظر خاموش کردن وسایل برقی و کلیدهای چراغ امنیت خاطر بیشتری وجود دارد. دستگاه هایی وجود دارند که در صورت عدم احساس حرکت، برق را خاموش می کنند و احتمال آتش سوزی کمتری ایجاد می کنند.

نکاتی که برای ایجاد یک خانه هوشمند باید به آن توجه کرد

از کوچک شروع کنید و گسترش دهید. بهترین راه برای اینکه در فناوری خانه هوشمند خود بیش از حد هزینه نکنید این است که از کوچک شروع کنید و بزرگتر بسازید، زیرا متوجه می شوید که به چه ویژگی های اضافی ممکن است نیاز داشته باشید. به این ترتیب، می‌توانید مطمئن باشید که درگیر تبلیغات سوء نیستید، بلکه به دنبال فناوری‌هایی هستید که در واقع زندگی خانگی شما را بهبود می‌بخشد.

با شروع کوچک، چیزهای کمتری برای از دست دادن خواهید داشت، بنابراین می توانید با نوع نرم افزاری که ممکن است از آن لذت ببرید آزمایش کنید. شما می توانید تصمیم بگیرید که کدام برند ممکن است بهترین باشد و چه ویژگی هایی از خانه خود را می خواهید خودکار کنید.

  • به محدودیت های زیرساخت خود فکر کنید

تقریباً اکثر خانه‌ها به اینترنت دسترسی دارند. با این حال، برخی از مناطق هنوز اتصال بدی دارند که طرح هوشمندسازی در این مناطق اغلب با شکست مواجه می شوند، به ویژه مناطق خارج از محدوده شهری. کار زیادی نمی توانید در مورد زیرساخت های موجود در خانه خود انجام دهید، بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد مسیری که برای خانه هوشمند خود انتخاب کنید، این را در نظر بگیرید. البته سیستمهایی هم وجود دارند که بدون نیاز به اینترنت هم به خوبی کار می کنند بدون آنکه نگران قطعی یا اختلال در شبکه اینترنت باشید.

خانه های هوشمند

خانه های هوشمند

  • درباره لوازم و دستگاه های خود بیشتر بدانید

البته نمی‌توان همه دستگاه‌ها و لوازم خانگی را به هم متصل کرد تا «هوشمند» شوند. اگر یخچال قدیمی دارید، بعید است که بتوانید به فناوری هوشمند متصل شوید، مگر اینکه آن را به نقطه برق هوشمند متصل کنید. هنگام پیاده سازی خانه هوشمند خود، به این فکر کنید که می توانید از چه دستگاه هایی با هاب یا بلندگوی هوشمند خود استفاده کنید و آیا ارزش ارتقاء آنها را دارد یا خیر.

  • نیازهای آینده خود را در نظر بگیرید

اگر در دوره گذار و تست سیستم هستید، این الزامات در حال تغییر را در خانه هوشمند خود در نظر بگیرید. اگر به رشد خانواده خود فکر می کنید، یا شاید فرزندانتان خانه را ترک می کنند، مهم است که فکر کنید که چگونه نیازهای شما در این مدت تغییر خواهد کرد و فناوری هوشمند شما چگونه می تواند سازگار شود.

اگر علاقه مندید بدانید که فناوری هوشمند چقدر می تواند به خانه شما بیافزاید، نظر یک متخصص را با ارزیابی ملک دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است