7 اشتباه رایج در بازسازی خانه و ساختمان

7 اشتباه رایج در بازسازی خانه و ساختمان

7 اشتباه رایج در بازسازی خانه و ساختمان

ین متن در نظر دارد درباره اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان با شما به بحث و گفتگو بپردازد. همانطور که می‌دانید، بازسازی خانه می تواند نیازمند هزینه‌های زیادی باشد.

گاه عملیات بازسازی شامل هزینه‌های پنهان نیز می‌شوند ( بعدا درباره هزینه های پنهان توضیح خواهیم داد) از همین رو بازسازی خانه می‌بایست با طرح و اندیشه قبلی صورت گیرد.

بسیاری از مالکان پس از چند سال سکونت، به دلایل مختلفی تصمیم می‌گیرند تا ساختمان را بازسازی و مرمت کنند. دلیل این امر می تواند، فرسوده شدن برخی قسمت های ساختمان باشد؛ مانند سرویس بهداشتی، حمام و …..

گاه موضوع بازسازی تنها به دلیل ایجاد تنوع بوده و مالک تصمیم می‌گیرد، در برخی مصالح ساختمان تغییراتی به وجود آورد. این تغییرات می‌تواند گاه جزیی باشد و گاه کلی.

برای این که از اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان در امان بمانید، توصیه می کنیم دست به بازسازی المان هایی بزنید که لازم و ضروری هستند. این مساله کمک می کند تا زمان و هزینه زیادی را بیهوده به هدر ندهید.

از طرفی بسیار مهم است که نیاز به تعمیر و مرمت احساس شود. اگر ساختمان شما هنوز کارایی دارد، پیشنهاد می کنیم، عملیات بازسازی را به تعویق بیندازید زیرا با نداشتن یک برنامه ریزی صحیح، امکان دارد صدمات زیادی به ساختار و بافت ساختمان وارد کنید.

همچنین عدم دقت در این مساله باعث می شود تا هزینه‌های شما به صورت تصاعدی افزایش یافته و کیفیت کار رضایت بخش نباشد. نکته دیگری که باید به آن اشاره داشت، توجه به سابقه ساخت بنا می باشد. معمولا ساختمانی که سنش دو تا سی سال باشد، می تواند مورد بازسازی و مرمت قرار گیرد.

7 اشتباه رایج در بازسازی خانه و ساختمان

برآورد اشتباه هزینه در بازسازی ساختمان

یکی از اشتباهات بازسازی خانه بودجه بندی و هزینه های بلااستفاده است. اگر برآورد هزینه بازسازی ساختمان به درستی صورت نگیرد، می توانند در مراحل بعدی بازسازی، شما را با مبالغ هنگفتی روبرو سازند.

در چنین مواقعی هزینه نوسازی و بازسازی ساختمان بیش از حد انتظار مالک و کارفرما خواهد بود. توصیه می شود قبل از ورود به این موضوع، برنامه ریزی کامل و دقیقی در مورد بودجه داشته باشید. در زمان ارزیابی هزینه بازسازی ساختمان، بیست درصد به آن اضافه کنید تا در آخر کار بتوانید از پس هزینه‌های پنهان آن برآیید.

مواردی که منجر با اشتباهات رایج در بازسازی می‌شوند کدامند؟

درباره هزینه پنهان باید گفت؛ گاهی پروژه وقتی به میانه کار می رسد، روند نوسازی و تعمیر تغییر می کند. خطور یک ایده ناب و جذاب به ذهن دست اندرکاران بازسازی می تواند متضمن هزینه هایی باشد.

گاهی پروژه به مشکلاتی برخورد می کند؛ مثلا در زمان بازسازی دیوارها ممکن است در سیستم سیم کشی برق خانه مشکلاتی به وجود آید. یا لوله های پوسیده سیستم فاضلاب را ببینید و بخواهید آن را عوض کنید. تعمیر و تعویض این قسمت های ساختمان نیز ممکن است برای شما هزینه هایی داشته باشد.

چگونگی اجتناب از این کار

برای این که اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان روند پروژه را متوقف نکند، خوب است پیش از شروع به کار، لیستی از مواد و مصالح و دیگر هزینه ها را تهیه کنید. حتی می توانید با کارشناسان و مشاورانی که در این زمینه فعالیت می کنند، کمک بگیرید.

آنها بودجه کافی و هزینه‌هایی را که برای این کار لازم دارید، به شما خواهند گفت. یکی دیگر از راه‌هایی که شما را از این نوع خطاها در بازسازی ساختمان مصون نگه می دارد، کمک گرفتن از تیمی مجرب و کارکشته است.

مجری طرح اگر با پیچ و خم کار به خوبی آشنا باشد، هیچ وقت با کسری بودجه مواجه نخواهد شد. خوب است درباره مصالح و نوع مصالحی که در نظر دارید خریداری کنید، با تیم خود مشورت کنید. اجازه ندهید، عدم هماهنگی و نبود بودجه کافی پروسه بازسازی را به درازا بکشاند؛ زیرا عامل زمان نیز می تواند به وخامت مساله بیفزاید.

یکی دیگر از اشتباهات بازسازی ملک، عدم محاسبه دستمزدها و حمل و نقل است. حتما درباره نرخ دستمزد کارگرها و حمل و نقل و… اطلاعات دقیقی به دست آورید. نوسان قیمت و کیفیت مصالح و تجهیزات نیز می تواند پروژه شما را با کندی روبرو سازد.

7 اشتباه رایج در بازسازی خانه و ساختمان
برای جلوگیری از برآورد اشتباه هزینه در بازسازی چه اقدامی باید صورت گیرد؟

نداشتن برنامه ریزی و زمانبندی درست

اشتباهات رایج در بازسازی خانه و ساختمان، به دلیل نداشتن یک برنامه ریزی صحیح است. اگر خانه‌ای جدید خریده‌اید و نمی‌دانید که آیا واقعا نیاز به بازسازی دارد یا خیر؟ یا نمی‌دانید در چه مواردی باید بازسازی شود، حتما چند ماهی درآن خانه سکونت کنید.

بهترین راه برای رسیدن به یک طرح و ایده صحیح این است که از نزدیک با نواقص و معایب ساختمان آشنا شوید. با بررسی کامل و دقیق خواهید فهمید، چه قسمت‌هایی از ساختمان نیاز به تغییر و جابجایی دارد. همچنین برای پروژه‌ای که پیش رو دارید، یک زمانبندی اصولی داشته باشید. حتما توجه داشته باشید، کارشناسان و تیمی که قرار است خانه شما را بازسازی کنند، آیا پایبند جدول زمانی هستند یا خیر؟

یک تیم حرفه‌ای حتما برای کوچکترین کارها و تغییرات خرد، برنامه ریزی زمانی دارد. یکی از نکاتی که باعث می شود تا شما به موقع کار را شروع و به موقع پروژه را تمام کنید، پایبندی به برنامه زمانبندی صحیح است.

حتما از سرپرست تیم بخواهید برای پروژه شما یک تاریخ پایان کار دقیق مشخص کند. مسلما در وضعیت نابسامانی اقتصادی که گریبانگیر همه شده است، تعلل و تاخیر می تواند هزینه های شما را دو برابر کند. لذا سرعت عملی که همراه با دقت نظر همراه باشد، شما را به یک سرانجام خوب خواهد رساند.

چگونگی اجتناب از این کار

اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان باعث می شود تا در طول پروسه هزینه های نامعقولی را به شما تحمیل کند. حتی ممکن است از این که دست به چنین کاری زده اید، پشیمان شوید.

برای جلوگیری از وقوع چنین خطاهایی لازم است قبل از شروع کار به خوبی تمامی موارد ریز و درشت را ارزیابی کرده و از تصمیم های عجولانه و غیرمنطقی بپرهیزید. همانطور که گفته شد، مشورت کردن با یک تیم مجرب و حرفه ای می تواند یک نقشه راه مطمئن به شما ارائه دهد.

با داشتن یک برنامه جامع کاری و نقشه راه مطمئن، خواهید توانست سر موعد کار بازسازی ساختمان را تمام کنید. نکته دیگری که خوب است به آن اشاره کنیم، توجه به مد و سبک های رایج در صنعت ساختمان سازی است.

سعی کنید مد و اسلوب مورد نظر خود را به درستی پیدا کنید. اگر بتوانید همگام با آخرین متدها و سبک های طراحی در این صنعت همراه شوید، تا سال ها نیازی به بازسازی مجدد ساختمان نخواهید داشت.

7 اشتباه رایج در بازسازی خانه و ساختمان
کلیه ی مراحل بازسازی را به دقت بررسی و از انجام آن اطمینان پیدا کنید.

نادیده گرفتن کیفیت در مصالح هنگام بازسازی ساختمان و منزل

یکی دیگر از اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان که خوب است به آن توجه کنیم، نادیده گرفتن کیفیت در مصالح ساختمانی است. کلیه مصالح و عناصری که در روند بازسازی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشند و هرگز کیفیت مصالح مورد استفاده در پروژه بازسازی خود را فدای کمیت نکنید.

یکی از اشتباهات رایج در این زمینه، خرید مصالح بدون مشورت با سرپرست تیم است. گاهی مالک بدون هماهنگی با افراد تیم، به صورت یکجا بخش قابل ملاحظه‌ای از مصالح را خریداری می‌کند. خواهش می‌کنیم در انجام این پروسه صبور باشید و خریدهای خود را با هماهنگی تیم بازسازی انجام دهید.

هر آنچه که در ساختمان شما قرار است به عنوان مصالح به کار گرفته شود، باید طبق درخواست معمار باشد. حتی اگر بخواهید با صرفه جویی های غیرمنطقی و بی‌جا ورود برخی از مصالح را بگیرید، مطمئنا بر کیفیت کار شما اثر بدی خواهد گذاشت.

تهیه مصالح و مواد بی کیفیت نه تنها نما و ظاهر ساختمان شما را از ریخت می‌اندازد، بلکه بر دوام و ماندگاری ساختمان هم تاثیر منفی خواهد گذاشت.

چگونگی اجتناب از این کار

همیشه از مواد باکیفیت و مطابق با استانداردها و مقررات لازم استفاده کنید و قبل از تصمیم گیری نهایی، گزینه‌های مختلف را تحقیق و مقایسه کنید. همکاری با یک معمار یا مهندس سازه واجد شرایط، سبب می‌شود تا متريال مناسب برای هر بخش از ساخت‎‌و‌ساز به درستی تعیین شود.

بررسی‌های منظم کیفیت مصالح انتخابی در طول ساخت‎‌و‌ساز نیز به اطمینان از استفاده از مواد تایید شده کمک می‌کند.

در نظر نگرفتن ضوابط شهرداری در اجرای کار (عدم اخذ پروانه‌ بازسازی)

ضوابط شهرداری نقش تعیین کننده‌ای در پروژه‌های بازسازی ساختمان دارد. عدم دریافت مجوزهای لازم یا رعایت نکردن قوانین بازسازی در ساختمان، می‌تواند منجر به جریمه، تاخیر و یا حتی مشکلات قانونی شود.

لازم است قبل از شروع هر کار ساختمانی، تمام مقررات مربوطه را به طور کامل تحقیق و بررسی نمایید. لازم به ذکر است که برخی پروژه های حزیی در بازسازی ساختمان نیازی به مجوز ندارند اما در بازسازی برخی دیگر باید حتما مجوزهای لازم را در نظر گرفت.

برای آگاهی و اطمینان کامل در این خصوص و پیروی از روند قوانین مربوطه، لازم است تا با متخصصان بازسازی در این زمینه مشورت‌های لازم را انجام دهید. چنانچه کار بازسازی را بدون داشتن اخذ پروانه بازسازی از شهرداری شروع کنید،

مجبور خواهید شد، در انتها تمامی مواردی که در آن تخلف کرده اید، تخریب نمایید. برای بازسازی قسمت هایی از ساختمان لازم است، حتما پروانه بازسازی داشته باشید.

چگونگی اجتناب از این کار

همواره قبل از شروع هر پروژه بازسازی، با تیم مهندسین و متخصصان طراحی داخلی مجرب مشورت کنید. ممکن است در هر پروژه بازسازی، مقررات خاصی وجود داشته باشد که باید از آن‌ها پیروی کنید و همچنین مجوزهایی که باید دریافت کنید. عدم انجام ‌این کار می‌تواند منجر به جریمه شود یا حتی شما را ملزم به لغو کار تکمیل شده کند.

عدم توجه به معماری اصلی ساختمان

اگر نمی خواهید مرتکب اشتباهات رایج در بازسازی منزل شوید، این متن را با دقت بخوانید. یکی دیگر از مواردی که می تواند شما را به دردسر بیندازد، عدم توجه به معماری اصلی ساختمان است.

هر گونه تغییر در دیوارها باید طبق نقشه اصلی ساختمان صورت بگیرد. همچنین طرحی که برای ساختمان خود در نظر می گیرید، باید به نوعی تکمیل کننده نقشه قبلی و دکوراسیون داخلی ساختمان باشد

. اگر تمامی نکات اصولی در بازسازی را به درستی انجام دهید، آن چه که هزینه می کنید، در ارزش ملک شما تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. همچنین در هنگام بازسازی ساختمان به عملکرد تمامی عناصر و اجزایی که در بنا به کار رفته است، دقت کنید.

هر گونه تغییر جزیی مانند در و پنجره ها باید با شکل و فرمت ساختمان هماهنگ باشد. توجه داشته باشید، اجرای تغییر در برخی از قسمت‌های ساختمان تا چه حد می تواند کاهش آلودگی صوتی را به همراه داشته باشد؟ آیا بازسازی ساختمان می تواند در هدررفت انرژی نقش مطلوبی ایفا کند؟

چگونگی اجتناب از این کار

مشاوره و به کارگیری یک معمار باتجربه که سبک معماری ساختمان را به خوبی می‌شناسد، اهمیت بالایی در‌این مرحله دارد. معمار باید طرحی ایجاد کند که به سبک معماری اصلی ساختمان خدشه‌ای وارد نشود و در عین حال نیازهای معماری مدرن را برآورده کند.

لازم است در‌این مرحله، ابتدا سبک معماری خود را بشناسید و با توجه به نیازهایی که از بازسازی ساختمان دارید، با معمار مربوطه ارتباط برقرار کرده و نمونه کارهای طراحی و اجرا شده وی را بررسی نمایید.

7 اشتباه رایج در بازسازی خانه و ساختمان
با رعایت کردن مسائل ایمنی جلوی وقوع اشتباه در بازسازی را بگیریم

عجله در انتخاب پیمانکار و نبستن قرارداد بازسازی

اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان به موارد فوق محدود نمی‌شود. گاهی عجله در انتخاب اکیپ بازسازی ساختمان و نبستن قرارداد بازسازی ساختمان باعث می‌شود تا عملیات تعمیر و مرمت با مشکلاتی روبرو شود.

اگر می‌خواهید دکوراسیون داخلی شما به نحو مطلوبی تغییر کند و یک بازسازی اصولی و بهینه ای در ساختمان داشته باشید، حتما از یک پیمانکار و شرکت معتبر در این زمینه کمک بگیرید.

جابجایی تیغه بندی دیوار، افزودن المان‌های جدید، برآورد هزینه و … باید طبق نظر معمار و سرپرست تیم انجام شود. اهمیت بازسازی دقیق و اصولی ساختمان به گونه‌ای است که در آن مقرون به صرفه بودن مواد و مصالح هیچ جایگاهی ندارد.

استفاده از مصالح با کیفیت، به معنی بازسازی مطلوب و ساخت وسازهایی با ماندگاری بالاست. بهتر است قبل از تنظیم قرارداد، حتما عکس‌هایی از آرشیو معماری و تیم مورد نظرتان را مشاهده کنید. در مقاله “پیمانکار بازسازی ساختمان” به ویژگی های یک پیمانکار خوب اشاره شده است.

چگونگی اجتناب از این کار

همیشه قبل از انتخاب پیمانکار، تحقیقات کاملی انجام دهید. برای انتخاب پیمانکار وقت بگذارید. علاوه بر مشاوره جهت بازسازی پروژه تان با تیم پیمانکاری، نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید.

هنگامی‌که یک پیمانکار را انتخاب کردید، از قراردادی که امضا می‌کنید،‌ این اطمینان خاطر را به دست آورید که تمامی ‌قوانین برای هر دوطرف قرارداد به صورت یکسان و عادلانه رعایت خواهد شد.

علاوه بر آن، گاهی لازم است تا با پرداخت بیشتر به پیمانکاری باتجربه تر، از هزینه‌های احتمالی ناشی از اجرای فاقد کیفیت جلوگیری کرد و کیفیت اجرا را نباید فدای کمیت آن کرد. برای آشنایی با نمونه های بازسازی می توانید مقاله “صفر تا صد بازسازی یک خانه 50 متری” را مطالعه کنید.

انتخاب پیمانکار چه تاثیری بر هزینه های بازسازی دارد؟

انتخاب لوازم خانگی در لحظه آخر

چنانچه می خواهید در بازسازی ساختمان از تجهیزات جدید استفاده کنید، حتما این کار را قبل از شروع بازسازی انجام دهید. بهتر است خرید لوازم خانگی جدید نیز قبل از فرآیند بازسازی باشد.

اگر لوازم خانگی مورد نظرتان را در پلان های سه بعدی جانمایی کنید، روند بازسازی به شکل موثرتری انجام خواهد شد. حتما در خرید تجهیزات و لوازم خانگی پس از اتمام عملیات، از یک طراح داخلی کمک بگیرید. درباره دستمزد طراحان داخلی نیز باید اشاره کرد، دستمزد و حق مشاوره آنها به صورت ساعتی یا درصدی می باشد.

چگونگی اجتناب از این کار

در حالت‌ایده آل، لوازم خانگی باید در مراحل اولیه بازسازی انتخاب شوند. این گزینه، اجازه می‌دهد تا هر گونه طراحی یا اجرا در ابعاد و فضاهای ساختمان یا در مواردی دیگر همانند سیم کشی برق یا لوله کشی در طول ساخت‎‌و‌ساز، به درستی اجرا شده و در جای متناسب خود قرار گیرند.

ابعاد لوازم مختلف ساختمان را اعم از یخچال، مبلمان، تختخواب و…. را با توجه به طراحی در نظر بگیرید. نکته بسیار مهم دیگر، ‌اینکه با اعتماد به طراح داخلی خود در انتخاب وسایل و لوازم خانه، آن‌ها را متناسب با سبک معماری در نظر گرفته انتخاب کنید.

به طور مثال ممکن است سبک بازسازی شما مینیمال بوده، اما انتخاب شما، مبلمان‌های کلاسیک و استیل باشد؛ یا حتی در انتحاب رنگ‌ها و تم طراحی دچار اشتباهات بزرگی شوید.

این نکته بسیار مهم بوده و به طور یقین در زیبایی شناسی بازسازی پروژه شما تاثیرگذار خواهد بود؛ به قدری که حتی پس از بازسازی به دلیل انتخاب لوازم اشتباه، از نتیجه کار راضی نخواهید بود. بنابراین حتما در‌این زمینه با معمار و طراح داخلی خود، مرحله به مرحله مشورت کنید و پیش بروید.

اشتباهات بازسازی ساختمان به عهده کیست؟

در ادامه موضوع اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان خوب است به یک نکته مهم اشاره کنیم. خوشبختانه بسیاری از عملیات بازسازی به یک نتیجه درخشان و موفق ختم می شوند. اما این یک قاعده ثابت نیست.

تجربه نشان داده است، برخی از پیمانکارانی که از تجربه و سطح مهارت اندکی برخوردار هستند، نتوانسته اند پروژه را با کیفیت خوبی ارائه دهند. در بعضی از گزارشات آمده است، برخی از بازسازی ها باعث تخریب بخشی از ساختمان و حتی ساختمان های مجاور شده است.

اشتباهاتی که در روند بازسازی به وجود می آید، گاهی به عهده مالک است و گاهی نیز پیمانکار باید مسئولیت اشتباهات بازسازی را بپذیرد. همانطور که گفته شد؛ اگر بازسازی طبق استانداردهای رایج صورت نگیرد، حتما خسارات جانی و مالی به همراه خواهد داشت.

یکی از دلایلی که باعث می شود در روند بازسازی اشتباهات کوچک و بزرگی مشاهده شود، عدم رعایت اصول ایمنی است. وقتی نظارت و مدیریت کاملی در تغییر سازه‌ها و بخشی از ساختمان‌ها صورت نگیرد، ساختمان استحکام خود را از دست خواهد داد.

چنانچه مالک ساختمان، با خریداری تجهیزات و مصالح بی کیفیت، عدم اخذ مجوزهای مربوطه و …. دچار سهل انگاری شود، مسئولیت خسارات وارده با او خواهد بود. همچنین اگر در ساختمان و نقشه نقصی باشد و مالک از آن خبر داشته باشد، مالک باید پاسخگو باشد.

7 اشتباه رایج در بازسازی خانه و ساختمان
اشتباهات بازسازی ساختمان و انتخاب مبلمان به عهده کیست؟

جمع بندی

در این متن به موضوع اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان پرداختیم. اگر از ابتدای این متن با ما همراه بوده باشید، به این نکته پی برده اید که بازسازی ساختمان امری سخت و دشوار است که نباید اصول آن را نادیده گرفت.

بازسازی ساختمان در ظاهر به نظر امری ساده می‌رسد، اما با آگاهی و بررسی‌این نکات حیاتی و مهم در بازسازی ساختمان، در ابتدای پروژه و حتی پیش از آن، می‌توان از بروز اشتباهات جانی و مالی جلوگیری نموده و جهت انجام اقدامات پیشگیرانه برای رفع آن‌ها، صاحبان خانه و متخصصان در بازسازی ساختمان، می‌توانند نتیجه‌ای موفق و رضایت بخش را در بازسازی ساختمان به همراه داشته باشند.

عدم مراجعه و مشورت با تیم طراح و پیمانکار مجرب می تواند برای مالک، ساختمان و دیگر ساختمان های مجاور مشکلاتی به وجود آورد. طبق این متن، هرگونه سهل انگاری و تخطی از قوانین ساخت و ساز باعث می شود تا با خسارات جانی و مالی مواجه شویم. نکاتی که در این متن مطرح شد، می تواند از بروز بسیاری از اتفاقات ناگوار و هزینه های مضاعف جلوگیری کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است